Źródła witaminy K2

Źródła witaminy K2

Witamina K2 jest jedną z trzech form witaminy K, której niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji. Odpowiedzialna jest za proces krzepnięcia krwi i znacząco wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, a także skutecznie zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego. Odpowiada ona również za utrzymanie odpowiedniej gęstości mineralnej kości, więc warto stosować ją jako środek przeciwko osteoporozie. Warto więc wiedzieć, w jakich produktach owa witamina występuje w sposób naturalny, aby móc skorzystać ze wszystkich jej prozdrowotnych właściwości. 

O ile witamina K1 występuje przede wszystkim w zielonych warzywach, takich jak kapusta, szpinak, czy też brokuły, o tyle w przypadku witaminy K2 sprawa wygląda nieco inaczej. Ten składnik odżywczy bardzo rzadko spotykany jest w świeżych produktach, w szczególności tych popularnych na zachodzie. Znajduje się ona jednak w produktach fermentowanych, nabiale oraz produktach mięsnych. Przykładami produktów, w których znajduje się witamina K2 są: masło, maślanka, żółtka jaj, czy też wątroba wołowa. Najcenniejsza forma, w jakiej może ona występować, znajduje się w jednym z dań typowych dla kuchni japońskiej, Natto, które składa się ze sfermentowanych ziaren soi. Oprócz produktów spożywczych, jest ona również obecna we florze bakteryjnej jelit, gdzie jest w naturalny sposób produkowana przez organizm. Jej źródło stanowi też każda inna forma witaminy K, która w organizmie ulegnie przekształceniu w witaminę K2. 

Wiedząc, w jakich produktach naturalnie występuje witamina K2, warto wprowadzić je do codziennej diety. Regularne przyjmowanie tego składnika odżywczego niezwykle korzystnie wpłynie na wiele aspektów naszego życia, a także pozwoli nam ochronić się przed wieloma schorzeniami oraz problemami ze zdrowiem. W przypadku niewystarczającej ilości witaminy K2 spożywanej wraz z pokarmem, można wesprzeć się suplementacją, która szybko i skutecznie uzupełni zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. 

Nowe opinie w bazie (0)
Napisz swoją opinię:
Końcowa ocena:

Podobne odżywki

Oceń pierwszy
produkt
Oceń pierwszy
produkt
Oceń pierwszy
produkt
Oceń pierwszy
produkt
Oceń pierwszy
produkt
Oceń pierwszy
produkt